Pismo „Current Directions in Psychological Science” podaje informację, że  stresujące wiadomości mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób podejmujemy decyzje.

Zdaniem psychologów pod wpływem stresu jesteśmy bardziej skłonni widzieć pozytywne aspekty możliwych rezultatów.

Autorka artykułu Mara Mather z Uniwersytetu Południowej Kalifornii mówi, że dość zaskakujące jest, że stres sprawia, iż koncentrujemy się na tym, co może pójść dobrze. Zazwyczaj jest on związany z doświadczeniami negatywnymi.

Badania wykazały jednak, że gdy ludzie stają w obliczu stresującej sytuacji, np. wygłaszanie przemówienia, zaczynają większą uwagę zwracać na pozytywne przesłanki, lekceważąc informacje negatywne. Jeżeli więc rozważamy na przykład zmianę pracy pod wpływem stresu, będziemy bardziej skoncentrowani na lepszych zarobkach niż na tym, że dojazd będzie gorszy.

Czyli co warto robić?

Pojawienie się sytuacji stresowej może wpływać na nasze decyzje, warto jednak dodać, że nie zawsze muszą one być trafne… Dlatego właśnie wszelkie techniki relaksacyjne mogą się okazać doskonałą metodą nie tylko na obniżenie napięcia, ale i poprawy jakości naszego życia. Są to proste sposoby, np. kąpiel, kojąca muzyka, aktywność fizyczna, spacer czy spotkania towarzyskie, więc do dzieła!