Każdy głos ma swoją naturalną barwę i brzmienie. To fakt. Ale co zrobić gdy to brzmienie nie jest najlepsze? Albo gdy nasz głos nie pomaga w budowaniu odpowiedniego wizerunku? Wystarczy popracować nad jego zmianą. TAK, to jest możliwe. Przekonajcie się sami.

Wiele osób pyta: „Czy da się coś zrobić z moim głosem?”, „I czy będzie on nie tylko mocniejszy ale będzie przekonywał innych?” Zanim więc odpowiemy na to pytanie przyjrzyjmy się pewnym głosom.

 
Wzmocnij głos 

Na początku zróbmy mały eksperyment. Posłuchaj tego głosu i zastanów się, co o nim sądzisz?

Właściciel tego głosu chciałby aby jego głos był mocniejszy, głośniejszy, bo jeśli będzie posługiwał się nim w większej sali to nie będzie go w ogóle słychać.
Tym, o czym często piszę jest wzmocnienie głosu, tak aby był on dźwięczniejszy i mocniejszy w każdej sytuacji. Jeśli Twój głos będzie silniejszy możesz na tym skorzystać. Ponadto silny głos wskazuje na silniejszą osobowość i może to być nieświadomy sygnał dla innych, że możesz więcej i jesteś skuteczny.
Ten zaś głos jest o wiele dźwięczniejszy i z pewnością będzie go słychać w różnych warunkach i w prawie każdej przestrzeni. Inaczej zaczynamy też odbierać taką osobę.

Aha… dla tych, którzy uważają, że te dwa głosy są podobne powiem: Tak, to jest ten sam człowiek tylko po tym jak pracował nad swoim głosem.

 

Donośność głosu 

„Mój głos jest za słaby, nikt mnie nie słyszy” – skarżą się różne osoby. Więc czy da się coś z tym zrobic? Warto pamiętać, że to w jaki sposób używamy głosu często jest przyzwyczajeniem. Większość osób ma olbrzymi potencjał – jednak go nie wykorzystuje, a to jest największą stratą dla nich samych. Tak właśnie było w tym przypadku. Głos był słaby, mało słyszalny.

Osobiście uważam, że w tym głosie jest coś interesującego, co można wykorzystywać we flircie, jednak jeśli chce się być słyszalnym, należy wypracować umiejętność mówienia w trochę inny sposób:

Wystarczyło, że właściciel głosu uświadomił sobie, jak może nim władać skuteczniej i dowiedział się co powoduje, że jego głos jest niszczony. Czyż to co mówi nie jest teraz mocniejsze? Może on teraz świadomie decydować, jakiego rodzaju głosu użyje – tego słabszego czy mocniejszego.

Dojrzałość głosu 

Jednym z największych problemów – głównie kobiet – jest to, że ich głosy brzmią dziecięco. Słyszałem już wiele skarg od pań, które mówią, że odbierając domowy telefon nie chcą słyszeć słów: „Czy mogę prosić mamę?”

 

Nikt, kto dzwoni do firmy nie będzie myślał, że telefon został odebrany przez dziecko, ale z pewnością takie osoby osłabiają swój autorytet. Później wizerunek musi być odbudowywany, a przecież lepiej wykorzystać ten czas i energię na ważne biznesowe obszary.

 

Więc jak myślicie, ile lat ma ta dziewczyna?:

Obojętne co pomyśleliście, zdecydowana większość z was zaniżyła jej wiek.

Ta Pani po jakimś czasie zdradziła nam dlaczego chce wyjechać na dłuższą wycieczkę po Katalonii. Chcecie wiedzieć? – Posłuchajcie.

 

Głos ten brzmi jeszcze trochę za wysoko i właścicielka nie posługuje się nim w pełni swobodnie, jednak już nie słychać w jego brzmieniu dziecka.

 

 

Trójwymiarowość głosu 

 

Niektóre głosy wcale nie muszą być niskie, aby brzmiały atrakcyjnie, lecz gdy są płaskie można powiedzieć, że są mdłe i mniej wyraziste.

 

W takich przypadkach osoby, które dokonają zmiany zyskują relatywnie najwięcej jeśli chodzi o ich odbiór społeczny.

Posłuchaj:

 

To jest właśnie to, co nazywam trójwymiarem głosu. Zaczyna on brzmieć w trzech płaszczyznach, przez co jest sympatyczniejszy a także atrakcyjniejszy.

Dlatego na pytanie, czy można coś zrobić z głosem mogę odpowiedzieć: TAK. Można obniżyć i wzmocnić głos. TAK. Można spowodować, by brzmiał bardziej męsko lub kobieco. TAK. Głos może stać się bardziej seksowny i „trójwymiarowy”. A dzięki tym zmianom będziesz skuteczniejszy.