Jak często zdarzyło Ci się mieć bardzo ważne wystąpienie publiczne, które niesamowicie Cię stresowało? Może jest na to rada?

Zdarzało się, że dzień przed odczuwałeś niepokój, nie przestawałeś myśleć o wystąpieniu i nie mogłeś spać. Najgorsza była wizja, że zapomniałeś o bardzo istotnym elemencie przemówienia i masz w głowie totalną pustkę, a wszyscy zebrani patrzą na Ciebie z wyczekiwaniem. Zimny pot oblewa twoje ciało!

Nie martw się – jest na to sposób! Aby zmniejszyć zdenerwowanie podczas występu przed publicznością, wykorzystaj efekt wyższości obrazu (ang. pictorial superiority effect). Na czym dokładnie on polega? Mianowicie na tym, że łatwiej jest zapamiętać dane słowo/zagadnienie jeśli będzie ono przedstawione za pomocą obrazu niż za pomocą samego słowa. Stwierdził to R. N. Shepard przeprowadzając badania w 1967r.

Jeśli użyjesz obrazów, rysunków zamiast
słów o wiele łatwiej będzie Ci zapamiętać
treść Twojego wystąpienia.

Ten amerykański naukowiec pokazywał badanym najpierw zbiór obrazów, a następnie pary obrazów, z których każda para zawierała rysunek z pierwszego zestawu i nowy. Prawie 99% osób badanych prawidłowo rozpoznało obrazy z zestawu pierwszego w parach! Dla porównania Shepard przeprowadził podobne badanie, w którym zamiast obrazów wykorzystał same słowa. Tym razem wyniki były znacznie niższe od uzyskanych w badaniu przy użyciu obrazów. Potwierdził zatem wyższość obrazu nad słowem.

Co więc zrobić aby zapamiętać to co chcesz powiedzieć?

Tak więc przygotowując się do wystąpienia publicznego, narysuj sobie mapę, na której zobrazujesz najważniejsze wyrazy używając rysunków i fotografii. Zamieść takie ilustracje, które bezpośrednio kojarzą Ci się z danym tematem. Dzięki temu w twojej pamięci zapisze się zarówno obraz, jak i konkretne słowo dotyczące tej tematyki – wystąpi tzw. podwójne zakodowanie, które zwiększa trwałość i dostępność informacji w pamięci.

Przekonaj się, w jakim stopniu ta metoda sprawdza się także u Ciebie! Powodzenia!