Czy zdarza Ci się długo głowić nad jednym problemem? Wolisz przemyśleć wszystko skrupulatnie, by uniknąć błędu?
Jak więc powinieneś zareagować?
Wbrew panującej opinii, nie należy prowadzić szczegółowych rozważań wówczas, kiedy stoimy przed trudnym wyborem. Jak wynika z badań, przeprowadzonych w Amsterdamie, złożone decyzje lepiej podejmować w mniej świadomy sposób. Dlaczego?
Wytłumaczenie jest bardzo proste!
Jeśli decyzja, którą musisz podjąć, ma wiele aspektów i składowych do przemyśleń, najlepiej będzie, jeśli po wstępnej analizie wszystkich „za” i „przeciw” odłożysz na bok rozmyślania o tym i zajmiesz się inną czynnością. Wtedy to mózg podświadomie jeszcze raz przeanalizuje wszystkie argumenty i dzięki temu będzie Ci zdecydowanie prościej podjąć decyzję. A co ciekawsze, Twój wybór okaże się bardziej satysfakcjonujący, niż gdybyś miał się głowić nad problemem długi czas i bez chwili na zdystansowanie się podjąć decyzję.
A co jeśli wyzwanie jest stosunkowo proste?
W tym przypadku zdecydowanie lepiej będzie, jeśli po uwzględnieniu wszystkich plusów i minusów podejmiemy szybką decyzję.
Skąd takie zróżnicowanie?
W czasie świadomego rozważania wielu istotnych danych mózg jest w stanie skoncentrować się tylko na części z nich i w ten sposób pomija fakty o dużym znaczeniu. Zaś osoby, które podejmują decyzje mniej świadomie, mogą ogarnąć więcej informacji na raz i dokonać ich trafniejszej hierarchizacji.
Kupując ciastka zdecyduj spontanicznie.
Innymi słowy, świadomość mniej przydaje się przy podejmowaniu złożonych decyzji. Natomiast proste wybory lepiej podejmować bezpośrednio po rozważeniu „za” i „przeciw”. Być może dlatego, że wymagają one analizy mniejszej ilości danych i mózg łatwo sobie radzi z tym zadaniem.
A więc, jeśli mamy podjąć ważną i złożoną decyzję (np. zakup domu czy samochodu) powinniśmy zacząć od zebrania odpowiedniej liczby potrzebnych informacji. Ale gdy już wykonamy to zadanie, zapomnijmy na chwilę o tym temacie, np. prześpijmy się z problemem. Takie działanie zapewni nam świeżość umysłu i przyniesie bardziej satysfakcjonujący wynik.