Metody relaksacyjne i wszelkiego rodzaju sposoby na zlikwidowanie napięcia związanego z obowiązkami zawodowymi i nie tylko, to najczęściej wymieniane formy polecane przez trenerów czy terapeutów.

Jak się jednak okazuje, równie skuteczną metodą jest medytacja! Taki trening oparty na uważności wyraźnie poprawia naszą koncentrację i pamięć.

Najnowsze badania wskazują, że osoby, które regularnie uczęszczały na spotkania medytacyjne zdecydowanie lepiej radziły sobie z późniejszymi zadaniami, niż osoby, które nie poddały się takiemu treningowi.

Przeprowadzony eksperyment nie wykluczył oczywiście skuteczności treningów relaksacyjnych, ale podkreślił fakt, że medytacja w sposób wyraźny poprawia funkcjonowanie naszych procesów pamięciowych. Oprócz tego badanie wykazało, że medytacja poprawia również naszą koncentrację. Dzięki temu możemy jeszcze skuteczniej wykonywać kilka zadać na raz: pisać e-maile, dzwonić, sprawdzać kalendarz, umawiać na spotkania, czy potwierdzać ważne wydarzenia.

Wyniki wspomnianego badania to kolejny dowód na to, że nasz rozwoju nie musi być zawsze zgodny z panującymi trendami, ale powinien raczej łamać schemat, by w ten sposób wyzwalać w nas drzemiącą siłę. Umiejętność odczytywania własnych potrzeb i odwaga ich realizowania to największy dowód na wysiłek wkładany w budowę własnego profesjonalizmu.