Czy zaobserwowałeś, że znajdując się w publicznej toalecie, ludzie myją ręce częściej, kiedy w pobliżu są inni, niż kiedy są sami?

Lubimy chwalić się swoimi związkami ze zwycięzcami i popisywać dobrymi manierami. Nie zadajemy sobie trudu, kiedy w pobliżu brak osoby dla której warto się starać.

Ludzie oszukują! 

W pewnych wypadkach ludzie oszukują i manipulują swoim zachowaniem, udając innych niż są w rzeczywistości. Dużo częściej kierowanie wywieranym wrażeniem jest korzystne. Takie zachowanie informuje innych, że pragniemy, aby nas poznali i zazwyczaj opiera się na prawdziwym wizerunku własnej osoby. Oczywiście informacje, które chcemy ujawnić są odpowiednio przygotowane. Zazwyczaj dają w miarę dokładny i nieprzekłamany (nawet jeśli niepełny) obraz nas samych. Zarządzanie wywieranym wrażeniem zwiększa nasze szanse, że będziemy postrzegani, tak jak byśmy sobie życzyli.

Magia pierwszego wrażenia 

Skoro mowa o wrażeniach, to często decydujące, (choć czasem mylne!) bywa pierwsze wrażenie. To od niego najczęściej zależy jak dalej potoczą się losy relacji. Dlatego, jeśli zależy Ci na znajomości, bądź pomyślnym załatwieniu sprawy, świadomie popracuj nad zrobieniem pierwszego wrażenia.

O czym należy pamiętać?

Po pierwsze: powitanie! 

Miej otwarte nastawienie przy przywitaniu, zostawiając jednak przestrzeń drugiej stronie na to, żeby dała ci znak, w jaki sposób chce się przywitać.

 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą 

W zrobieniu pierwszego wrażenia wygląd odgrywa kluczową rolę. Badania wskazują, że jeśli wygląd człowieka budzi zaufanie, dalej sprawa idzie gładko. Najwięcej punktów zbiera schludny, nie rzucający się w oczy, ale estetyczny image. Dobrze też, żeby czymś się wyróżniał, nie był przeciętny.

Miej świadomość, do kogo idziesz. 

Każde środowisko i otoczenie jest inne, nie chodzi o to, żeby stracić swoją tożsamość, ale umieć się elastycznie dopasować do okoliczności.

Jeśli nie jesteś w dobrym humorze to… 

Zostań w domu i nie załatwiaj spraw, które wymagają od Ciebie zrobienia dobrego wrażenia. Jeśli nie możesz przełożyć spotkania, przed wyjściem spróbuj sobie podnieść nastrój technikami relaksacyjnymi.

Pamiętaj o mowie ciała! Wystarczy, że masz świadomość tego, jak się zachowujesz, żeby w odpowiednim momencie dokonać zmian.

Granica między wizerunkiem kreowanym, a własnym 

Czy każde zachowanie jest zaplanowane? Nie, nie każde wywierane wrażenie jest zaplanowane i nikt nie twierdzi, że ludzie zawsze wiedzą, jak chcą wpływać na innych. Co ciekawe, dzieje się wręcz przeciwnie. Osoba, która odniosła sukces w przedstawieniu pożądanego obrazu siebie, może nieświadomie przejąć pewne wzory z zachowania na pokaz jako własne cechy. Jak to rozumiemy? Na przykład, jeżeli chłopak jest na randce i daje napiwek, zyskuje uznanie w oczach dziewczyny. Zachęcony aprobatą, od tej pory może pozostawia za każdym razem napiwki, już bez względu na okoliczności i oczekiwanie uznania ze strony innych. Wtedy publiczne zachowanie staje się codziennym. Ten ktoś staje się kimś, po kim wiadomo, czego się spodziewać. Spełnia oczekiwania, przez co interakcja przebiega gładko i skutecznie.

Zatem warto się zastanowić jakie sprawiamy wrażenie, bo może to nam zostać już… na zawsze!

 

[na podst. Rowland S. Miller, „Niepewność i zakłopotanie. O pokonywaniu niechcianych uczuć”]