Pytanie o wpływ klimatyzacji na nasze zdrowie pojawia się niemal co roku gdy zaczynają się zarówno upały jak i chłody.

Oczywiście producenci prześcigają się w reklamie produktów i prezentacji argumentów, które świadczyć mają o ich nieszkodliwości.  Bez względu na wszystkie wysuwane tezy można jednoznacznie stwierdzić, że klimatyzacja to niekiedy jedyne źródło chłodnego powietrza w czasie letnich upałów. Dlatego też, nie można pominąć faktu, że to właśnie ona poprawia nam komfort pracy. Co w takim razie należy robić, by to co przynosi nam ulgę, nie szkodziło jednocześnie zdrowiu?

Klimatyzacja wróg czy przyjaciel?

W latach, kiedy klimatyzacja była rozpowszechniania, pojawiało się wiele głosów, które twierdziły, że chłodzenie powietrza przyczyni się do zwiększenia liczby zachorowań. Jak się jednak okazało, „klima” jest często zbawienna, a jej działanie podnosi koncentrację i wydajność pracowników.

Co jednak mają zrobić osoby, u których niestety wpływ klimatyzacji ma często negatywne skutki? Przecież to nie mit, że mogą one odczuwać suchość skóry, pieczenie oczu i mieć problem z krtanią i głosem? Sposobem na to jest oczywiście wysokiej jakości sprzęt. Ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Jest również coś znacznie tańszego!

Jeśli poczujesz pierwsze sygnały
dyskomfortu płynące z ciała reaguj.

To co może poprawić nasze samopoczucie w miejscu klimatyzowanym, to wysoka świadomość własnego ciała. Takie stwierdzenie może wydawać się banalne, ale jest jednocześnie sprawdzonym sposobem na wychwytywanie wszelkich niedogodności. Dlaczego? Wytłumaczenie jest bardzo proste! Tylko wtedy, gdy poczujemy, że coś nam przeszkadza możemy szybko zareagować. To świadomość samego siebie pomoże Ci dostrzec wszelkie niedogodności. Jeśli przez schłodzone powietrze poczujesz, że masz chrypkę i ciężko Ci mówić, nie wahaj się i szybko temu zaradź.

Używając klimatyzacji w szczególności dbaj o głos

Jeśli pracujesz w pomieszczeniu klimatyzowanym zawsze pamiętaj, by dbać o swój głos, ponieważ jest to Twoje najwierniejsze narzędzie pracy. Skoro klimatyzacja może wysuszać powietrze, to zadbaj, by pod Twoją ręką zawsze była szklanka niegazowanej wody. Częste nawilżanie strun głosowych, to prosty sposób na dbanie o pełny i silny głos.

Na głos ma również wpływ utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia. Absolutnie nie powinno się schładzać miejsca pracy do temperatury, która znacznie różni się od temperatury na zewnątrz. Głos, podobnie jak nasze ciało, przyzwyczaja się do temperatury, w której aktualnie się znajduje. Dlatego, w chwili kiedy wychodzisz na zewnątrz, struny głosowe mogą zareagować źle na zmianę. Prawdopodobnie poczujesz chrypkę, napięcie w gardle, a to może przerodzić się w zapalenie gardła. Dlatego właśnie pamiętaj, by klimatyzować pomieszczenie w granicach rozsądku. Oprócz tego staraj się przestrzegać kilu rad, a Twój głos nigdy Cię nie zawiedzie:

7 sposobów jak wygrać z klimatyzacją

  1. Najważniejszy sposób. Unikaj pomieszczeń klimatyzowanych! Wiem, że to nie zawsze jest możliwe ale jeśli możesz, rób to. Jeśli nie czytaj dalej.
  2.  Kaszel może uszkodzić fałdy głosowe, dlatego jeśli jest on Twoim nawykiem, postaraj się to zmienić. Zamiast kasłać można przełykać ślinę bądź popijać wodę.
  3. Zadbaj, by w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz, była utrzymywana odpowiednia wilgotność. Możesz użyć do tego nawilżaczy powietrza. (Klimatyzacja wysusza powietrze.)
  4. Unikaj pomieszczeń klimatyzowanych – jeśli oczywiście możeszUnikaj pomieszczeń klimatyzowanych – jeśli oczywiście możesz.
  5. Mów jak najmniej w pomieszczeniu które jest klimatyzowane.
  6. Unikaj rozmów na mrozie, jeśli jest to tylko możliwe.
  7. Duże wahania temperatur mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie Twoich strun głosowych, dlatego zawsze przed wystąpieniem przyjdź do sali wcześniej, by pozwolić organizmowi „wyrównać temperaturę”. To tego czasu nic nie mów.

 

Klimatyzacja jest wynalazkiem, który z pewnością poprawił komfort pracy. Pamiętaj jednak, że może ona przynieść niepożądane skutki. Warto zadbać o to, by nie wpływała ona negatywnie na Twoje funkcjonowanie. Jeśli masz tylko możliwość i chcesz zrezygnować z klimatyzacji, to nie wahaj się. Dzięki temu zadbasz o zdrowie strun głosowych i głosu.