Gdy mówię, że zmieniam ludziom głosy, pojawia się zaciekawienie. Jak to? Jest to możliwe? – słyszę niedowierzanie w głosie. Dla mnie ważniejsze jest nie to, aby zmienić głos dla samej zmiany, ale uświadomić, że dzięki właściwemu jego używaniu, zyskasz o wiele więcej niż tylko lepsze brzmienie.

Możesz przeczytać, a bardziej usłyszeć, zmiany głosów, które miały miejsce pod moją opieką. Przeczytaj artykuł i posłuchaj głosów, Co można zmienić w głosie.

Ten artykuł powstał z potrzeby. Ostatnio jeden z moich klientów zapytał mnie jakie będe miał korzyści z pracy nad głosem. Wyniknęła z tego bardzo ciekawa długa rozmowa, której pokłosiem jest ten artykuł. Dzięki Piotrze, za pytanie i rozmowę

Dlaczego więc warto pracować nad głosem? Powodów może być bardzo wiele, dla każdego co innego będzie ważniejsze, dlatego zaparzcie sobie, kawę lub herbatę, nalejcie soku lub wody, usiądźcie bo czas na ważną listę.

I Mocniejszy głos

Pierwszy z powodów, jest prosty. Twój głos będzie mocniejszy. W niektórych sytuacjach słaby głos wystarczy do zwykłego funkcjonowania. Jednak gdy go rozwiniesz, to pamiętaj, że nie musisz używać go zawsze na 100%, możesz mówić zarówno cicho jak i głośno. Co ważne będziesz mógł używać jego pełnej siły, gdy tylko zechcesz lub będziesz potrzebował.

II Głos się mniej męczy

Możesz mówić dłużej, przy mniejszym zmęczeniu. Jest to szczególnie istotne dla osób, które bardzo intensywanie używają głosu. Nauczycieli, trenerów, dziennikarzy, pracowników obsługi call center. Każde kolejne minuty bez zmęczenia, to bonus z którego możesz korzystać na codzień. Dlatego komfort pracy, ma znaczenie i wpływa na zadowolenie pracowników z wykonywanych obowiązków.

III Nie tracisz głosu

Kontynuując, poprzedni punkt. Okazuje się, że są zawody, w których utrata głosu, równa się ze stratą pieniędzy, czasem całkiem dużych. Jeśli więc myślisz o tym aby nie tracić możliwości oraz uchronić się przed konsekwencjami, warto zadbać o ten obszar. Choć z doświadczenia wiem, że najczęściej myśli się o tym aspekcie dopiero wtedy, gdy się już głos straciło a koszty z jego utratą są znaczące. Jeśli pracujesz dla siebie, warto o tym pomyśleć, jeśli pracujesz dla kogoś, Twój pracodawca powinien o tym pomyśleć. Jak to się mówi lepiej dmuchać na zimne.

IV Umiesz operować głosem w różnych przestrzeniach

Część z nas ma pracę, która jest wykonywana w takiej samej przestrzeni. Okazuje się jednak, że gdy zmienimy środowisko z małej salki na większą, głos może brzmieć inaczej, (piskliwie – pojawiają się „koguty”, co brzmieć może śmiesznie, czasem brzmi monotonnie – co rewelacyjnie uśpi ludzi do których mówisz,  a pewnie nie o to Tobie chodzi, lub w ekstremalnych przypadkach, może nie brzmieć wogóle). Operowanie głosem to nie tylko jego siła. To także świadomość jak trzeba się ustawić (aparat mowy i siebie w przestrzeni), aby głos brzmiał najlepiej. Dlatego czasem przez nasze małe błędy nie osiągamy tego co sobie zaplanowaliśmy. Doświadczając swojego głosu w różnych przestrzeniach uczysz się nim operować w różnych środowiskach.

V Większa pewność siebie

Po spotkaniach część osób, mówiła, że dzięki pracy nad głosem zyskała większą pewność siebie. Jest w stanie podejmować decyzje, których wcześniej się bała.
Jedna z managerek, miała problem z delegowaniem zadań swoim pracownikom. Brała coraz więcej na siebie, a im więcej brała tym bardziej nie była w stanie wyrazić tego co w niej siedziało. (Wiem, że to może być trudne do uwierzenia dla tych osób, które nie mają z tym problemu) Po kilku spotkaniach oznajmiła mi, że powiedziała czego oczekuje i… ze zdziwieniem strwierdziła, że osiągnęła to co chciała. Zyskała więcej czasu na ważniejsze rzeczy.

Czemu tak się dzieje? Praca nad głosem, to połączenie ćwiczeń fizycznych, ekspresyjnych, rozluźniających. Ciało i umysł są z sobą połączone, (to oczywiste) dlatego chociaż, nie jest to główny cel pracy nad głosem, czasem wzrasta nasza pewność siebie.

VI Większe przebicie się

Doświadczałałeś kiedyś sytuacji gdy jednocześnie ludzie mówili  w głośniejszym pomieszczeniu? Jeśli masz komfort, aby poczekać ze swoim zdaniem, jesteś szczęśliwcem. Czasem trzeba błyskawicznie interweniować, coś dodać, pokazać się. Jeśli będziesz potrafił się przebić brzez gwar i inne głosy, masz większą szansę na wygraną (czyli pokazanie Twojego punktu widzenia).

VII Dotarcie z argumentem

Rozwijając poprzednią myśl. Możesz mieć cięte riposty, najmądrzejsze argumenty, czy najbardziej przemyślane elaboraty, jeśli jednak nie zostaniesz usłyszany, to co powiedziałeś napewno nie zadziała.

VIII Większa zapamiętywalność

Jeśli wiesz jak operować głosem, możesz zwiększyć szansę na to, że to co mówisz zostanie zapamiętane. Właściwe operowanie tempem mówienia, spowoduje, że zapamiętywalność Twojego przekazu wzrośnie. Jeśli oczywiście zależy Ci na tym kryterium.

IX Większa charyzma

Czym jest charyzma? Jak mówi wikipedia, charyzmę ma osoba, która posiada niekwestionowany autorytet wśród ludzi i ma wpływ na nich. Rewelacyjną wiadomością jest to, że głos jest jednym z narzędzi, którym możemy wpływać na innych a także wzmacniać swój autorytet. Trochę gorszą wiadomością głównie dla tych, którzy sądzą, że sam głos wystarczy aby być charyzmatycznym, chcę rozwiać wątpliwości. Aby długoterminowo zyskać szacunek, także trzeba mówić mądrze. 🙂

X Mniejszy stres

Jeśli pracujesz nad świadomością ciała, oddechu i głosu, możesz zyskać ciut większe opanowanie w sytuacjach stresowych to raz. A dwa, co mówią niektórzy, jeśli wiem jak mam władać głosem podczas wystąpień publicznych, przynajmniej jeden czynnik stersogenny mi odpada, więc mogę si mniej stresować.

XI Więcej luzu

Wierz mi, jeśli przejdziesz szalony kurs z parsknięciami, syczeniem na siebie, (tak, takie są ćwiczenia) czy wydobywaniem naprawdę dziwnych dźwięków, to doświadczysz dużej zmiany. Wszystkie te dziwne ćwiczenia, w porównaniu z normalnym wyjściem przed ludzi, jawai się jako zwykłe, normalne, można więc powiedzieć nudne. Poprzedz efekt kontrastu,  mówienie do ludzi robi się naturalniejsze i zaczyna być wypełnione luzem.

XII Więcej energii

Największym komplementem były słowa mojej poniedziałkowej grupy. Jak ja się cieszę, bo po tych zajęciach mam energię na cały tydzień. Jeśli robisz ćwiczenia fonacyjne, zyskujesz masę energii. Dlatego jeśli chcesz podnieść swój poziom energetyczny, może warto pomyśleć o emisji głosu?

XIII Większa swoboda w wyrażaniu emocji

Część emocji z pewnością nie jest komfortowa. Jednak warto pamiętać, że wszystkie emocje są nam potrzebne, także te które uważamy potocznie za złe. Np. jeśli nie wyrażamy złości, w przypadku „mniej ważnych” sytuacji, to okazuje się, że wybuchamy w skrajnych przypadkach. Wtedy otoczenie jest zdziwione, że taki spokojny/a a tak zareagował/a. Ucząc się wyrażać każdą emocję, wbrew pozorom, mamy nad nimi większą władzę, co jest zbawienne dla nas i dla naszego otoczenia. 🙂

XIV Ustawienie pozycji w „stadzie”

Joanna pracowała w bardzo męskim otoczeniu wśród osób, które nie do końca czuły respekt… jeśli prosiła o wykonanie pracy, nie zawsze było to wykonywane, lub musiała ponaglać męską część zespołu. Mijały tygodnie a Asia prosiła, tłumaczyła, wykazywała wielką cierpliwość. Pewnego razu, gdy poczuła, że zostały przekroczone jej granice a cierpliwość się skończyła, huknęła głosem. Faceci byli zdziwieni. Po tym wydarzeniu już nie miała problemów z respektem, jej polecenia były wykonywane tak samo, jak jej kolegów.

Wyprzedzę obiekcje. Dla tych którzy chcieliby moralizować i mówić, że powinna zachować się inaczej, bo to nie wypada krzyczeć i że są inne sposoby! Tak, może można, jednak użyła tego sposobu i przyniósł on efekt.

XV Większy autorytet

Gdy mówisz niżej, to co mówimy jest odbierane jako bardziej wiarygodne. Księżna Diana czy Margaret Thatcher premier Wielkiej Brytani, zwana żelazną damą, pracowały nad głosem aby zwiększyć swój autorytet. Ciekawe dlaczego młode demokracje nie wykorzystują tych sprawdzonych sposobów?

XVI Możliwość uwodzenia głosem

Chcesz nauczyć się flirtować? Głos jest jednym z narzędzi, dzięki któremu możemy robić to bardzo skutecznie. Szczególnie kobiety zwracają uwagę na to jaki głos mają panowie. Mówi się, że kobiety kupują uchem a mężczyźni wzrokiem. Dlatego, Panowie warto zadbać o głos, który przyciągnie kobiety.

XVII Większy wpływ na ludzi

Mając do dyspozycji specjalistów, którzy nie tylko zajmują się głosem ale wpływem na innych dowiesz się, że zwiększasz odrobinę prawdopodobieństwo, spełnienia Twojej prośby. Jeśli skierujesz prośbę do właściwego ucha, masz większą szansę, że ludzie dadzą Ci to czego chcesz.

XVIII Ciekawsze opowieści dla dzieci i nie tylko

Być może zastanawiałeś się dlaczego umieściłem zdjęcie dzieci. Jest ku temu powód, i to niezwykle ważny. Dzięki zadaniom związanym z głosem, duża część rodziców jest przeszczęśliwa. Od momentu pracy nie tylko może bardziej świadomie czytać bajki czy opowieśći swoim dzieciom ale także, dzięki temu zadaniu, ćwiczy swoje umiejętności.

Dzięki tej praktyce, rozwija się także umiejętności storytellingu, a to już poszukiwana umiejętność na rynku pracy.

XIX Większa atrakcyjność

Znasz osoby, ktore roztaczają czar? Zwróć uwagę nie tylko jak wyglądają, ale też jakim głosem mówią. Aktorzy w procesie kształcenia są uczeni tego aby ich głosy brzmiały lepiej, atrakcyjniej. Ten proces rozwoju jest także dostępny dla każdego z nas.

XX Twój głos może być bardzej dojrzały

Odbierasz telefon a osoba, po drugiej stronie słyszysz pytanie, czy mogę rozmawiać z mamą? To może być znak, że warto zadbać o głos. Pracując nad nim możesz pozbyć się tego kłopotliwego pytania.

XXI Męski głos

Gdy masz na imię Adam, a osoba po drugiej stronie słuchawki zwraca się do Ciebie jak do kobiety, to znak, że warto zająć się zmianą głosu.

XXII Bezpieczeństwo tworzone głosem

Pracujesz w zawodach, w którch zaufanie jest szczególnie istotne? A może elementy Twojej pracy wymagają stworzenia zaufania i bezpieczeństwa? Jeśli zdecyzujesz się, możesz rozwijać umiejętność, dzięki której osoby w Twoim otoczeniu poczują się bezpieczeniej. Dzięki temu, skuteczniej możesz wspierać rozwiązywanie konfliktów, uspokajać roszczeniowych czy roztrzęsionych klientów lub komunikować trudne zagadnienia.

XXIII Zaczynasz słyszeć więcej sygnałów w głosach innych

Poświęcamy dużo energii na, szkolenia związane z mową ciała. Jednak ze wzdlędu na to, że jest to tak popularne jesteśmy nauczeni, że nasi rozmówcy mogli przejść trening mowy ciała. Głos jest trochę trudniejszy do kontrolowania, a treningi słyszenia różnych sygnałów, właściwie nie istnieją – poza moim treningiem USŁYSZ TO CO UKRYTE.

XXIV Skuteczniej wykrywasz emocje, sygnały niespójności, wątpliwości

Łącząc umiejętności słyszenia różnych sygnałów oraz patrzenia na cały kontekst, uczysz się czytać innych ludzi szybciej i sprawniej. Pracując nad tym obszarem, rozwijasz, można powiedzieć, że trochę automatycznie, umiejętność słyszenia(zawahania, niepewności, wątpliwości, niespójności) – dzięki temu zyskujesz więcej informacji o swoim rozmówcy.

A możesz to wykorzystać w bardzo różnych obszarach.

XXV Lepsza sprzedaż

Umiejąc się dopasować do rozmówcy zyskujemy, większy wpływ. Ludzie lubią bardziej osoby, które są podobne do nich. Dlatego jeśli jesteś w stanie dopasować się głosem, zyskujesz kolejne punkty, które mogą przełożyć się na korzyści finansowe.

XXVI Wewnętrzna siła

Jeśli Twoje wyrzeźbione ciało świadczy o tym, że jesteś silny fizycznie, Twój mocny głos może świadczyć o Twojej wewnętrznej sile. Dlatego warto wysyłać taki sygnał dla Twojego otoczenia. Oczywiście, nadal będzie ważne to co mówisz, jak mówisz i czy ma to sens. Jednak gdy Twój głos będzie mówił, że jesteś silny to chyba będzie łatwiej

XXVII Porywające prezentacje

Znam kilka przykładów prelegentów, którzy sposobem mówienia porywają za sobą tłumy, mimo że nie mają nic wybitnego do powiedzenia. Skupiają się na tym aby zrobić dobry show. Można to oceniać różnie… marzy mi się aby wykorzystywali te umiejętności osoby, które mają dużą wiedzę i stawiają na jakość.

Dlatego, że umiejętność władania głosem, powoduje, że widownia łatwiej chłonie każde słowo, które wypowiadasz. Dzieki temu nie tylko przyciągasz uwagę ale także umiesz spowodować aby widzowie się zaangażowali.

XXVIII Możesz dostać nową pracę

Tak się napewno dzieje w sytuacji gdy jest on narzędziem pracy, dziennikarz radiowy lub telewizyjny, lektor, aktor.

Pomimo, że w wielu zawodach głos jest dodatkiem, może stanowić obszar, który w przypadku takich samych kompetencji i doświadczenia może przeważyć, że otrzymamy wymażone stanowisku. Handlowiec, specjalista od PR-u, czy osoby zajmującace się obsługą klienta, powinny przyjrzeć się swoim głosom.

A który z tych powodów jest dla Ciebie najważniejszy?