Jak zrobić przykuwające uwagę slajdy w power point?
Power Point jest najpopularniejszym programem w którym tworzymy prezentacje. Możesz oczywiście wybrać inne rozwiązania, jednak stary dobry power point jest naprawdę ciekawym i niedocenianym rozwiązaniem.
Na różnych konferencjach czy spotkaniach widuję co jakiś czas Prezi, jednak klasyka zawsze się sprawdza, pod warunkiem jeśli znasz zasady tworzenia schludnych slajdów i wiesz jak je robić.
Dlatego ten artykuł jest dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie. Jak zrobić ładne perswazyjne slajdy, które podkreślą to co mają podkreślić? Po przeczytaniu tego tekstu, zobaczysz, że jest to łatwiejsze niż myślisz.
Zacznijmy od zadania sobie ważnego pytania.
Po co tworzysz slajdy?
Jedną z odpowiedzi, którą słyszę: Chcę aby zostały jako notatka po konferencji, spotkaniu, szkoleniu.
Jest to, w moim rozumieniu, błąd! Funkcją slajdów, przynajmniej jak ja o nich myślę, jest pomoc w zrozumieniu, zapamiętaniu i pobudzeniu refleksji na temat, o którym jest spotkanie czy szkolenie.
Jeśli chcesz aby ludzie więcej zapamiętali, zachęcaj ich do robienia własnych notatek.
- Tak, jest to bardziej męczące dla Twoich odbiorców.
- Tak, jest to także bardziej efektywne. Czemu?
Zanim, ktoś zrobi swoją notatkę, potrzebuje chwilę pomyśleć o tym co usłyszał, zdecydować się co jest dla niego najistotniejsze i to zapisać. Dzięki temu istnieje większa szansa, że ten temat zostanie na dłużej w jego pamięci, niż gdyby tylko usłyszał i dostał, przygotowaną przez Ciebie notatkę. Także aby nie być gołosłownym także badacze potwierdzają (Kiewra i Flecher, 1984), że tworzenie przetworzonych notatek jest skuteczniejsze niż notowanie wszystkiego tego co słyszymy.
Zachęcaj ludzi aby tworzyli swoje własne notatki, dzięki temu więcej zapamiętają.
Dobrze, może jakiś przykład. Gdy mówię o tym, że warto mówić wyraźnie, nie jest to coś co jest szczególnie kontrowersyjne lub coś z czym ludzie będą polemizować. Wiedzą, że warto i jednocześnie wiedzą, że nawet jeśli faflunią pod nosem to ludzie ich zrozumieją. Wszystko prawda. Tylko wysiłek, który musi włożyć widownia w zrozumienie jest o wiele większy, niż gdyby ktoś mówił wyraźnie.
Slajdy dzięki którym doświadczasz
Dlatego zamiast im o tym mówić, za pomocą slajdów pozwalami im to doświadczyć.
Jesteś w stanie przeczytać, tekst, tylko po masz się męczyć. Slajd, wykorzystuję aby wzmocnić mój przekaz, nie tylko aby go powtórzyć.
Slajdy dzięki którym więcej rozumiesz
A jeśli jesteś nauczycielem fotografii i chciałbyś wytłumaczyć jak zmiana parametrów wpływa na zdjęcie, które robisz możesz użyć takiego obrazka. (Nie znam niestety autora, jeśli ktoś rozpozna, proszę o kontakt z chęcią podpiszę)
To rozwiązanie wydaje się oczywiste. Jednak chce Tobie zwrócić uwagę na coś innego. Jeśli tłumaczysz ludziom materiał, i jest on dla grupy nowy, warto pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Mówiąc nowy materiał, może to być raport, nowe procedury, cokolwiek co jest nową, nie znaną, lub słabo znaną, dla odbiorców sprawą.
Powinni oni mieć do tego kluczowego materiału szybki wizualny dostęp. Czyli warto zadbać aby dostali oni ten materiał na kartkach, które są dostępne kiedy ktoś chce do tego wrócić, lub powinien wyświetlać się na dodatkowym ekranie, tak długo jak omawiacie ten temat. Takie rozwiązanie przyspieszy zrozumienie.
Slajdy dzięki którym dane, staną się jeszcze ciekawsze
Oczywiście, można wrzucić tabelkę z danymi. Co dla niektórych osób, będzie przeogromnym szczęciem, bo są takie osoby wśród nas, dla których prezentacja oparta na tabelkach będzie czymś potrzebnym. Jeśli jednak, w Twojej prezentacji nie potrzebujesz pokazać wielu tabelek, w których każda liczba jest istotna (znów wracamy do pytania o cel, po co wychodzisz na środek i co chcesz osiągnąć.), to warto pomyśleć o pokazaniu danych w atrakcyjny sposób.
Wybacz mi jakość, jest to zdjęcie z książki Information is Beatutiful, Davida McCadlessa.
Ilość dwutlenku węgla została to zaprezentowana za pomocą wielkości ikonki. Dzięki temu w bardzo szybki sposób widownia zapamiętuje to co jest najistotniejsze. Czyż nie lepiej się coś takiego ogląda, zapamiętuje i wyciąga wnioski?
Jednak co mam zrobić gdy widownia chce dostać, definicje, cytaty, przykłady?
To co robię, to mam przygotowaną wersję, którą otrzymuje widownia i znajdują się tam dodatkowe treści. (jednak tych treści nie wyświetlam, w czasie prezentacji.)
Bardzo podobnie postępuję, gdy przygotowuję się do prezentacji. To co powiem, jest wcześniej zaprojektowane, ale nie koniecznie musi być odwzorowane 1 do 1 na prezentacji.
Pamiętaj 1 slajd na 1 minutę
Być może spotkałeś/aś się z taką radą? I owszem jest ona dobra. Jeśli faktycznie potrzebujesz 1 slajdu na minutę. Dobra prezentacja jest dostosowana do widza. Może więc ona zawierać zarówno 1 slajd jak i slajdów 100. Nie ma to znaczenia. Jedyne znaczenie to takie, co Ty chcesz osiągnąć!
O czym warto pamiętać by projektować perswazyjne slajdy?
Bardzo podoba mi się coś co przeczytałem w jednej z książek o designe, gdy studiowałem projektowanie wizualne. Brzmiało to mniej więcej tak.
Mniej znaczy więcej. Im więcej informacji chcesz przekazać tym mniej są one zrozumiałe. Dlatego zdecyduj się na jedną główną rzecz, którą chcesz osiągnąć.
projektant
Mam nadzieję, że już jesteś trochę bardziej przekonany/a do tego, że slajdy służą nie tylko do tego aby podpowiadać Tobie co masz powiedzieć. Ale głównie mają Cię wesprzeć w realizacji Twojego celu.
Czas więc na to, jak je robić i na co zwracać uwagę.
(Ta część głównie przyda się tym osobom, które nie mają doświadczenia projektowego, malarskiego, fotograficznego czy graficznego)
Czas na eksperyment: Jak tworzyć zrozumiałe slajdy?
Zastanów się teraz przez chwilę: Czy ta Pani idzie gdzieś czy wraca?
Oczywiście jest to podchwytliwe pytanie, bo tego nie wiemy… jednak ze względu na to jak odbieramy rzeczywistość większość z nas obstawi, że „wraca”. Dlaczego? W naszej kulturze czytam z prawej strony do lewej… postacie częściej, jeżeli gdzieś idą to widzimy, że id w prawą stronę. (oczywiście są pewne odstępstwa, ale zawsze takie wyjątki możemy znaleźć)
O jakich jeszcze innych prawach powinniśmy pamiętać?
- Z góry na dół
- Kierunek ruchu wskazówek zegara
Czemu jest to tak ważne?
Dzięki tej wiedzy, możemy bardziej świadomie komponować slajd, tak aby odbiorca był przez nas prowadzony.
Dobrze mamy już przerobioną podstawę
Czego nie robić projektując slajdy?
Wyobraź sobie, że chcesz stworzyć prezentację o Motywowaniu zespołu. Twoim pomysłem na tą prezentację, jest podkreślenie różnorodności w zespole, dawanie czegoś od siebie, oraz na zapomnianej ale bardzo ważnej formule doceniania, czyli jak ja to nazywam głasków.
Dlatego wymyśliłeś sobie, że obrazkiem który będzie podkreślał różnorodność w zespole to zdjęcie z patyczkami, obrazkiem ilustrującym dawanie czegoś od siebie (muffinki) a głaski skojrzyły Ci się z kotem dlatego trzecim wyborem będzie kot.
Wybrałeś więc oto 3 zdjęcia, które są poniżej.
Dla lepszego zrozumienia przyjąłem, że szary kolor jest umowną wielkością slajdu.
Ułożyłeś zdjęcia… jednak na tym slajdzie panuje chaos. Zdjęcia są rozmieszczone losowo. Widz gubi się co do kolejności oglądania, oraz ich ważności.
Ale po kolei. Spróbuję ujarzmić ten chaos. Jak to zrobić? Zacznę od tego, żeby zdjęcia miały te samą wielkość.
Już jest ciut lepiej… ale nadal, jest to dalekie od doskonałości. Nie wiadomo jak się ma czytać te zdjęcia. A co by się stało jeśli te zdjęcia teraz bym jakoś uporządkował?
Teraz nasz slajd zaczyna już wyglądać. Ale… jest tu coś co nie pasuje. Kolory. Jeśli zestawiasz obok siebie kolory, nie współgrają ze sobą widz podświadomie czuje zgrzyt. Warto użyć zdjęć, które mają te samą paletę kolorystyczną. Wiem, że brzmi to jak czarna magia. Jednak zobaczysz, że warto na to zwrócić uwagę. Bo slajd będzie wyglądał zupełnie inaczej.
Zdecydowałem, że sprawdzę jaki wygląda paleta kolorystyczna mojego środkowego obrazka z Muffinkami.
Gdzie możesz sprawdzić jak wygląda paleta kolorystyczna? Wystarczy, że użyjesz programu Adobe Cooler, przeciągasz zdjęcie, a program pokazuje Ci paletę kolorystyczną.
Wiedząc jak wygląda moja paleta kolorów, jeszcze raz przejrzałem bazę zdjęć.
Ja najchętniej używam bezpłatnej bazy pixabay.com na której jest bardzo duża ilość zdjęć, które można używać.
Poszukałem więc innych zdjęć w danej palecie kolorystycznej… pamiętając aby miały te samą wielkość.
Zdjęcie patyczków, zamieniłem na zdjęcie lasu, w końcu w lesie jest też wiele różnych roślin. Mogę więc użyć historii, o naturalnej różnorodności.
Teraz ten slajd wygląda już o wiele lepiej. (Nadal będzie warto go czymś dopełnić ale wrócimy do niego w rozdziale dotyczącym tekstu)
Pamiętaj. Używaj kolorów które do siebie pasują! (czasami celowo używa się kolorów, które gryzą się ze sobą ale wybierzmy na ten moment prostszą wersję.)
Jeśli jesteśmy przy kolorze warto go używać świadomie… wybrałem zdjęcie które będzie świetnie się komponowało kolorystycznie. W tym przypadku na tym zdjęciu dominują dwa kolory.
Jeśli byś pracował dla takich firm jak:
Lub
Nawiązanie kolorystyczne pomiędzy zdjęciem a logiem byłoby czymś naprawdę ciekawym. Więc czasem warto pomyśleć w ten sposób, jeśli tworzyć prezentację dla Twojej firmy.
Zostawmy ten slajd (i myślenie kolorami na chwilę, później do tego wrócimy) i stwórzmy kolejny. Coś co jest bardzo często wykorzystywane w firmach zdjęcie laptopa.
Jak używać zdjęcia na slajdach?
Nie wygląda to dobrze. A może by tak powiększyć zdjęcie?
Tak, już zaczyna wyglądać ciekawiej…
Jeśli zdecydujesz się coś napisać na tym zdjęciu, będzie to wyglądało w taki sposób.
Jednak nie wygląda to dobrze… prawda? Tekst nie jest szczególnie widoczny a przy słabszym rzutniku czy monitorze może frustrować odbiorców.
Co można zrobić w takim przypadku? Pod tekstem dodaj jednolite paski.
Czy teraz nie wygląda to lepiej?
Jeśli jednak nie chcesz dodawać pasków możesz wykorzystać coś co nazywam „wolną przestrzenią”. Czym jest wolna przestrzeń? Zobacz to na przykładzie poniżej.
Wolna przestrzeń na slajdach
Wolna przestrzeń to nic innego jak jednolita przestrzeń na której będzie mógł pisać. Czyli może to wyglądać tak.
Oczywiście można jeszcze poszukać odpowiedniego koloru tak aby był bardziej kontrastowy. Jednak mam nadzieję, że teraz już rozumiesz co miałem na myśli.
Ile tekstu na slajdzie?
To jest odwieczne pytanie.
Jednak, być może już wiesz, że im więcej tekstu pisanego na slajdzie, tym trudniej dla Ciebie.
Twoja publiczność skupia się w tym momencie na tym aby czytać co napisałeś na slajdzie a nie słucha Ciebie. I dlatego, jest to najgorsza z możliwych opcji. Ludzie nie potrafią robić dwóch rzeczy jednocześnie, czyli czytać slajdu i słuchać Ciebie. Więc jeśli czytają co napisałeś, nie słuchają co do nich mówisz.
Im mniej tekstu w prezentacji, tym lepiej
Czasem moi klienci argumentują, że oni sobie poradzą, bez tej ilości tekstu ale po konferencji uczestnicy nie będą mieli opisanych niektórych haseł. Oczywiście, wszystko prawda. Dlatego proponuję wtedy, aby mieć wersję z większą ilością tekstu, który wysyłasz po konferencji. Ale na samej konferencji pokazujesz wersję z mniejszą ilością tekstu. Pamiętaj im mniej tekstu tym lepiej.
Dlatego proponuję abyś umieszczał tylko słowa kluczowe i krótkie definicje. W tym przypadku zaproponowałem dodatkowo taką zabawę wizualną.
Jak układać tekst?
Możliwości ułożenia tekstu jest bardzo wiele. Jednak to co powoduje, że prezentacja wygląda profesjonalnie to jest porządek. Dlatego takie ułożenie tekstu wygląda niechlujnie.
Co więc można zrobić? Zdecydowałem się aby każdy tekst był na osi obrazków oraz wyrównałem tekst do lewej. Czyli wprowadziłem niewidzialną linię do której wyrównałem tekst. (w tym przypadku linia jest widzialna)
Wielkość ma znaczenie
Pamiętaj, że możesz aranżować slajd używając wielkości fontu (niektórzy nazywają go czcionką)
Kolor też jest tym co przykuwa uwagę. Oczywiście użyję koloru z palety, (już wiem jaka ona jest), robi to dlatego aby cała prezentacja wyglądała spójnie.
Dzięki kolorom możesz podkreślić pewne przesłania w swoich slajdach.
Dzięki takim zabiegom, to Ty dokładnie prowadzisz swojego widza, słuchacza po właściwiej ścieżce. Dzięki nim zapamięta więcej, nauczy się więcej a Ty zyskasz.
Konsultacje?
To co napisałem możesz zrobić samemu. Jeśli jednak chcesz aby Twoja ważna prezentacja, od której zależy Twoja pozycja, kontrakt, lub przyszła kariera była zapamiętana, możesz umówić się na konsultacje, na których podpowiem co możesz zmienić aby uzyskać to co planujesz.
Cena 45 min konsultacji to tylko 170 zł.
W zależność od zaawansowania przygotowania prezentacji i potrzeb prelegenta, ilość spotkań od 1-ego do 3-ech.
W czasie tych spotkań dostajesz całą moją wiedzę i doświadczenie tak aby To co przygotowujesz zapadło w pamięć i dotknęło emocji Twoich słuchaczy.
Możesz też napisać do mnie tak abym mógł zrobić dla Ciebie prezentację, która przyciągnie uwagę i zostanie zapamiętana. Cena zależy od ilość slajdów, skomplikowania, oraz czasu na jej przygotowanie.
Co więcej?
Jeśli interesuje Cię:
- jak wybierać zdjęcia?
- czym są mocne punkty w fotografii?
- użycie ikonek
- kompozycja
- i wiele innych przydatnych informacji
Zapisz się na bezpłatny e-book o wystąpieniach publicznych, do niego dodam (JUŻ NIEBAWEM) dalszą część artykułu o tym jak tworzyć prezentacje, które przyciągają uwagę. To wszystko za darmo.
Warto wiedzieć, że pobierając go zapisujesz się na mój newsletter, dzięki temu jeśli pojawi się nowsza wersja – a pojawia się co kilka miesięcy, także ją dostaniesz. A nigdy nie wiadomo kiedy będzie trzeba coś zaprezentować.
5 comments
Dziękuję, za te rady
Proszę bardzo 🙂
Dzięki za garść konkretnych porad!
Super rady. Teraz będe specem od slajdów 😀
Bardzo mi się podoba Twoja strona. Pozdrawiam
Dziękuję. To jest tylko mała część wiedzy. Trudno jest opowiedzieć o wszystkim w krótkim artykule.