Uśmiechać się, czy się nie uśmiechać? Oto jest dzisiejsze pytanie.

Zanim odpowiem na to pytanie warto nauczyć się rozpoznawać naturalny uśmiech.

Nie wiem czy wiesz, że abyś mógł się uśmiechać używasz mięśni jarzmowych większych oraz okrężnych oka. Mięśnie jarzmowe znajdują się po bokach twarzy i łączą się z kącikami ust. Okrężne oka, jak sama nazwa wskazuje w okolicach oczu. Dzięki nim możesz oczy zamykać i mrużyć ale też – co dla niektórych jest utrapieniem – są one także  odpowiedzialne za zmarszczki wokoło oczu.

Dlaczego piszę o mięśniach? Aby móc skuteczniej rozpoznawać fałszywy uśmiech.

Jeśli ktoś uśmiechają się nie mruży oczu
to oznaka, że uśmiech jest nieszczery.

Powinieneś wiedzieć, że  uśmiechając się „na siłę” uruchamiamy tylko mięśnie jarzmowe. Kąciku ust wprawdzie podnoszą się ale okolice oczu pozostają nieruchome. Dlatego ten uśmiech jest nienaturalny. Jeśli uśmiechamy się naturalnie, spontanicznie, szczerze, oprócz podniesienia kącików ust i odsłonięcia górnych zębów także mrużymy lekko oczy. Uśmiech wygląda wtedy bardzo naturalnie. Dlatego jeśli możesz wyostrzyć swoją intuicję w rozpoznawaniu naturalnego uśmiechu, zwracając większą uwagę na okolice oczu.

Wiemy już jak rozpoznać prawdziwy uśmiech. Jednak nie wiemy czy mamy się uśmiechać.

Nikt nie wątpi, że jest naturalnym elementem naszego wizerunku i naszego codziennego życia. Pisano o tym w wielu podręcznikach i poradnikach. Uśmiechając się możemy łatwiej nawiązywać kontakty społeczne, redukujemy stres,  zwiększamy wpływ na nasze samopoczucie, uśmiechu używamy aby flirtować a także żyjemy dłużej. Więc wynika z tego, że uśmiech jest czymś co przynosi same korzyści.

Czy istnieje jednak taki obszar naszego funkcjonowania, gdzie uśmiech może utrudniać osiąganie sukcesu?

Odpowiedź brzmi tak.

Choć w przeważającej części uśmiech pomaga w kreowaniu wizerunku, to istnieją też takie obszary, gdzie zbyt częste posługiwanie się nim może nam zaszkodzić. Taką dziedziną jest praca. W dużej mierze wiąże się to z naszą kulturą.

Zróbmy eksperyment. Znajdź w domu, pracy czy księgarni kilka polskich i amerykańskich czasopism. Porównaj ze sobą jak często publikowane zdjęcia w tych gazetach przedstawiają osoby uśmiechnięte i nieuśmiechnięte. Prawdopodobnie dojdziesz do podobnych wniosków co dr Piotr Szarota, adiunkt Instytutu Psychologii PAN.

W Stanach Zjednoczonych naukowcy
pozując do zdjęć się uśmiechają,
w Polsce mają poważne miny.

Zauważono, że rola uśmiechu jest różna w zależności od kultury w jakiej się znajdujemy. Dla realiów polskich mamy ciekawe zróżnicowanie. Okazuje się, że w prasie popularnej oraz magazynach popularnonaukowych ilustrowane są głównie zdjęcia osób nieuśmiechniętych, a często nawet bardzo poważnych. Jest to cecha charakterystyczna dla Polski, ponieważ w prasie amerykańskiej króluje uśmiech. Wywnioskowano na tej podstawie, że w Polsce takie cechy sprawnościowe jak kompetencja i inteligencja łączą się raczej z surowym i poważnym wizerunkiem. Informacje płynące z tych spostrzeżeń są niezwykle cenne, ponieważ można je wykorzystać do budowania wizerunku osoby stanowczej i profesjonalnej, co może podnieść Twoją pozycję w pracy.

Uśmiech poprawia samopoczucie i pozwala nawiązywać nowe znajomości, ale świadomość kiedy się nie uśmiechać również może być cenną umiejętnością. Dlatego zwróć uwagę czy za częsty uśmiech nie powoduje, że jesteś odbierany czy odbierana w inny sposób niż tego oczekuje Twoje otoczenie.