Jeśli mamroczesz pod nosem, nie potrafisz mówić głośno, a od wielu lat wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie krzyknąć lub sprawia Ci to olbrzymi dyskomfort. Może nie dajesz sobie prawa do tego aby mówić pełnym głosem?

W BYCIU PUBLICZNYM głos jest niezwykle istotny. Wyrażaj siebie głosem, wyrażaj siebie poprzez głos.

 

Jeśli nie możesz obejrzeć filmu, przeczytaj transkrypcję:

 

W BYCIU PUBLICZNYM bardzo ważną rzeczą jest głos. Więc jeżeli mówisz sobie tak pod noskiem, tak cichutko, taki jaki jesteś tutaj, to warto byłoby się przyjrzeć temu obszarowi. Co się tam dzieje? 

Oczywiście, to mogą być techniczne przyczyny (czemu nie mówisz głośno), jakieś fiziologiczne rzeczy Tobie przeszkadzają. Natomiast tak z doświadczenia wiem, że część ludzi, nawet duża część, mówi w taki sposób, bo sobie nie daje prawa aby mówić głośno. Ha, te osoby nawet nie wiedzą, że sobie nie dają tego prawa, bo od wielu wielu, wielu lat w taki sposób mówią i myślą, że tak zawsze jest, tak zawsze było. Nawet nie wiedzą, co mają z tym zrobić.

 

Czemu mogło się tak zdarzyć? Oczywiście to jest trochę zgadywanie. Najczęstszymi przyczynami to może być dom rodzinny. Bo w domu tak się zawsze mówiło. i z pokolenia na pokolenia wszyscy tak mówią. Może być też na zasadzie odwrotności. Rodzice mówili bardzo głośno, to dziecko nigdy nie było dopuszczane do głosu i zaczęło mówić cicho, aby zrównoważyć i się trochę wycofać. 

 

Ale też nauczyciele mają na to duży wpływ na to, bo przecież mówi się, dzieci i ryby głosu nie mają. Jak my jesteśmy bombardowani, takim przekazami, w pewnym momencie nasz głos się chowa, my się chowamy. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, HEJ! Nie rób tego. Dla niektórych osób jest to duży problem, aby krzyknąć, aby powiedzieć, stop nie zgadzam się na to!

 

Możesz sobie zobaczyć, czy to nie jest dla Ciebie problem, kiedy podnosisz głos, kiedy mówisz głośno, kiedy mówisz pełnym głosem. Jeśli jest, to może jest to znak, że warto się pochylić nad tym obszarem. Bo jest on istotny, bo przez głos wyrażasz siebie. To właśnie głos jest takim kanałem, który bardzo mocno oddziałuje na drugą stronę. Co jeszcze ważne, Pamiętaj, że nie chodzi o to, żeby zawsze mówić głośno.  Pamiętaj, że możesz decydować, kiedy powiesz coś głośniej, a kiedy powiesz coś ciszej. To od Ciebie to zależy.

Trzymam kciuki, za Twój rozwój w Byciu Publicznym, w odkrywaniu Twojego głosu.

Nawet jeżeli teraz nie mówisz pełnym głosem, mówisz trochę pod nosem. Ważne jest to, abyś zdawał sobie sprawę, zdawała sobie sprawę z tego, co możesz z tym zrobić, to jest ważne, to jest najważniejsze.