Wystapienia publiczne, czyli niektóre zasady jak mówić ciekawie

7 July 2007
 1. Zaskakuj i mów o ciekawych sprawach.

Miałem do poprowadzenia warsztaty z wystąpień publicznych na jednej z wyższych uczelni w Warszawie. Na zajęcia przyszła grupa młodych ludzi, którzy chcieli się dowiedzieć jak mówić, by zaciekawić innych.  Rozpocząłem zajęcia.

Przez cztery minuty opowiadałem monotonnym głosem i o tym, co mało kogo interesuje, czyli mówiłem o sobie. Opowiadałem jak pracuję, jakich techniki używam i z kim miałem przyjemność pracować.

Co się stało? Większość sali po tych kilku minutach prawie spała. Wtedy zrobiłem zerwanie. Wstałem i powiedziałem głośno z uśmiechem na ustach. „Nigdy tak nie zaczynajcie”. Rozpoczynając monotonnym głosem i skupiając się na sobie, odkryjecie, że to rewelacyjny sposób, by ponieść porażkę.

Co więc robić, by zaciekawić?
Musisz wiedzieć, po co ludzie przyszli i realizuj ich oczekiwania. Odkryj ich potrzeby. Jeśli już mówisz o sobie, to pamiętaj, że musi to mieć bezpośrednie przełożenie na to, po co ludzie do Ciebie przychodzą.

    2. Zmieniaj tempo i rytm

Nie ma nic bardziej hipnotycznego jak to samo tempo i ten sam rytm. Dlatego jeśli chcesz uśpić swoją widownię myślę, że nie warto zmieniać tempa i rytmu.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, by przykuwać uwagę, to możesz pobawić się z metronomem. Na początku, ustal sobie jedno tempo i przez minutę mów w tym tempie. I co minutę zmieniaj je znacznie. Raz mów wolniej, a raz szybciej. Następnie zmieniaj tempo. Gdy dojedziesz do wprawy będziesz intuicyjnie ustalał, jak szybko mówisz.

Jeśli chcesz popracować nad rytmem, możesz zacząć słuchać różnego rodzaju muzyki. Ta, która potrafi przykuć Twoją uwagę i zaskakuje rozwiązaniami jest najlepsza. Dlatego bądź w wystąpieniach, jak dobra muzyka. Zaskakuj.

 1. Normalnie znaczy dobrze

Zapamiętaj to zdanie. Wystąpienie publiczne jest tym samym, co normalna rozmowa. Różni się tylko tym, że mówimy do większej ilości ludzi. Dlatego główne założenia są takie same jak przy normalnym mówieniu. Jeśli więc mówisz i potrafisz komunikować się z innymi, to oznacza, że również potrafisz występować publicznie. Tak. Od dzisiaj nie mówimy patetycznym głosem.

Możesz też przeczytać o tym w moimi artykule wystąpienia publiczne w pigułce.

    4. Żartuj i wykorzystuj dane Tobie szanse

Wykorzystuj dane Tobie szanse. Czyli jeśli czujesz, że się pomyliłeś to wykorzystaj te zdarzenie.

Kursantek, na jednym z moich treningów, mówiąc o swojej pracy, powiedziała, że sprawdzała wszystkie 150 uczelni wyższych na świecie, myśląc o uczelniach polskich. Wiedząc i pamiętając o zasadzie, by nie zwracać uwagi na pomyłki. Szybko dodała. „Na pewno jest więcej niż 150 uczelni na świecie. My sprawdziliśmy 150 uczelni polskich.” Pod koniec wystąpienia, osoby zapytane czy zwróciły uwagę na te pomyłkę a jeśli tak to czy postrzegały te potknięcie jako duży błąd. 70% grupy odpowiedziało, że nie zauważyło tego błędu. Z pozostałych 30% prawie wszyscy stwierdzili, że to jest tak mała pomyłka, że prawie o niej zapomnieli, dopiero moje pytanie spowodowało, że sobie o niej przypomnieli.

To, czy pomyłki będą postrzegane jako błędy, czy szybko zostaną zapomniane, zależy tylko od Ciebie. Jeśli zainteresował Cię ten temat, możesz zapoznać się także z moją stroną internetową wystąpienia publiczne

1 Comment »

 1. Dzien dobry Daniel,
  z przyjemnoscia wzielabym udzial w Twoim kursie .znam twoja teorie z czystej praktyki. jaestem od czasu do czasu modelka w telewizji sprzedazowej w Niemczech i obserwuje rözne programy sprzedarzowe wielu produktöw.
  spotkalam tam jednego Moderatora z Ameryki,ktöry wspaniale sprzedawal zykly lakier do wlosöw. nie möwil za duzo, ale jak möwil to z takim entuzjazmem i chumorem i takie robil z tego show ze nawet ci ktörzy obserwowali nagranie za kulisami byli zachwaceni.
  napisz mi prosze kontakt do twoich kursöw.
  serdecznie pozdrawiam
  Dorota

  Comment by Dorota — 20 September 2009 @ 16:08

RSS feed for comments on this post. | TrackBack URI
You can also bookmark this on del.icio.us or check the cosmos

Leave a comment

XHTML ( You can use these tags): <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> .