Oddychanie przeponowe, czyli emisja głosu w praktyce

11 July 2007

Najważniejszą rzeczą w tym, by ładnie mówić jest oddech przeponowy. Wielu o nim słyszało, ale nie każdy potrafi go używać.

Trzeba pamiętać, że oddech przeponowy jest jak najbardziej oddechem naturalnym. Dlaczego? Po urodzeniu każdy z nas ma tę umiejętność. Każdy z nas w taki właśnie sposób oddycha. Nie wierzysz? Przypomnij sobie sytuację, gdy słyszałeś płaczącego niemowlaka. Jeśli uzmysłowisz sobie, że dziecko, które leży w łóżeczku może płakać bardzo głośno przez kilka godzin i nic mu się z głosem nie dzieje. Zrozumiesz wtedy jak ważną sprawą jest prawidłowy oddech.

Jak to zrobić?
W procesie, który ma spowodować, że głos będzie dźwięczniejszy, silniejszy i niższy, istotna jest Twoja systematyczność. Tak, to jest najważniejsze. I nie chodzi o to by ćwiczyć po 3 – 4 godziny dziennie. Wystarczy ćwiczyć dwa razy po 10 min, aby już po dwóch, trzech tygodniach usłyszeć pierwsze efekty.

Praktyczne ćwiczenia.
Żeby zrozumieć, jak się powinno prawidłowo oddychać możesz ułożyć się wygodnie na podłodze, a następnie położyć rękę na brzuchu. Oddychając przez pół otwarte usta, poczujesz, jak w naturalny sposób Twój brzuch się unosi. Możesz też położyć jakąś grubą książkę na brzuchu, tak by móc obserwować jej ruch.

 

 

 

Gdy już w pełni uświadomisz sobie ten rodzaj oddechu, wstań i zrób kilka razy tak zwanego pieska. Czyli, robimy tak jak pies, kiedy chce mu się pic. Język jest na zewnątrz, robimy szybki wdech i wydech. Poczujesz wtedy, co się tak naprawdę dzieje i gdzie wędruje powietrze. Trzeba uważać przy tym ćwiczeniu by nie pojawiła się hiperwentylacja, która może spowodować lekkie zawroty głowy wywołane większą ilością tlenu w organizmie.

Możesz też wykonać ćwiczenia na spółgłosce „s”, dlatego zapraszam do wysłuchania krótkiej instrukcji.


11 Comments »

 1. Ohh wielkie dzięki, czytałem o tym na wielu stronach , ale nie rozumiałem o co w tym chodziło, teraz już wiem , jeszcze raz dzięki, mógłbyś podać jeszcze jakieś ćwiczenia tego typu będę po stu kroć wdzięczny

  Comment by Bon Jovi — 31 July 2007 @ 13:59

 2. poszukuje ćwiczeń na emisję głosu ale u dzieci, czy może masz dostęp do kilku… Te kilka wiadomości z twojej strony też są bardzo przydatne w pracy z dziećmi. Dzięki…

  Comment by anula — 5 September 2007 @ 10:54

 3. prosiłbym o więcej materiałów szkoleniowych dopiero teraz zdałem sobie sprawę jak wiele zależy od naszego głosu mam dużą motywacje i chciałbym zmienic barwe swojego głosu

  Comment by wojakto — 27 December 2007 @ 22:45

 4. Szukałem już dość długi u znajdowałem ciągle te same informacje… Ten artykuł jeszcze mi trochę pomógł więc dzięki:) A tak w ogóle to ja się uczę growlowania :D a tam to już w ogóle trzeba przez przeponę, bo ponoć jakby się growlowało tak z 20min to gardło byłoby już tak zmęczone, że trudno byłoby w ogóle mówić:)

  Comment by gejm — 9 June 2008 @ 14:32

 5. Pani od kółka kazała nam oddychać przeponą i sprawdzała czy to robimy:)a ja nie wiem jak to sie robi:))

  Comment by natalia — 10 October 2008 @ 19:52

 6. ja bym chciał więcej materiałów dźwiękowych i konkretnych ćwiczeń. Zależny mi żeby mój głos był donioślejszy, miał niski ton cieplejsza barwę i był bardziej rozwibrowany

  Comment by evocati — 16 October 2008 @ 12:02

 7. bardzo fajna stronka ja tez wczesniej czytalam o przeponie ale ta str. jest najfajniesza xD
  tez bym prosila o zamieszczenie jeszcze paru cwiczen alebo jak wyksztalacic sobie glos JAK SPIEWAC ”CIAGNAC” SLOWA NP.JAK WITHNEY HOUSTON CZY CHRISTINA AGUILERA.

  Comment by azile07 — 18 October 2008 @ 22:00

 8. Wiatam!
  Gdybys mógł przesłać mi wiecej takich materiałow bo ucze sie oddychania przeponą i by mi to bardzo pomogło w wyciąganiu wyzszych i mocniejszych parti głosu bez czestego brania oddechu. Dzieki z góry.
  Pozdrawiam

  Comment by Magda — 26 October 2008 @ 12:55

 9. Cześć chciałam jak najszybciej dostac informacje o oddychaniu, mówieniu, śpiewaniu przeponą, nie mam zielonego pojecia jak to zrobic?
  Moze jestem tępa, ale bardzo prosze o pomoc, io nadesłanie mi materiałów na adres e majl- domka336@wp.pl
  Bo z tego to nic nie kumam.

  Comment by Dominika — 1 February 2009 @ 14:33

 10. Bardzo potrzebuję ćwiczeń z emisji głosu dla 10 letniego chłopca, moim zdaniem mówi na ściśniętym gardle, żle oddycha i ciagle chrypi. Proszę o jakiś link lub zestaw ćwiczeń, mogą być strony w j. angielskim:)))))))

  Comment by Ania:)) — 27 August 2009 @ 8:02

 11. dzięki, to bardzo mi ułatwiło pracę :)

  Comment by patelnia — 24 November 2011 @ 19:49

RSS feed for comments on this post. | TrackBack URI
You can also bookmark this on del.icio.us or check the cosmos

Leave a comment

XHTML ( You can use these tags): <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> .